Rüya Kaç Saniye Sürer

Rüya Kaç Saniye Sürer

Rüya kaç saniye sürer, rüya ne kadar sürer?

Bu sorular devamlı olarak merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilim dünyası rüyaların kaç saniye sürdüğü konusunda kesin bir bulguya ulaşamamıştır. Bazıları sadece birkaç saniye sürdüğünü söylerken bazıları da dakikalarca devam ettiği konusunda iddialı açıklama yapmışlardır.

Rüyaların ne kadar sürdüğü konusunda her kes bir şeyler söylerken, Dr. B. Klein adında Amerikan bilim adamı etrafındaki asistanları ile çalışmalara başladı. Gönüllü denekleri hipnotize ederek uyuttu. Belli bir zaman sonra uyandırıp rüyalarını dinledi.

Bu araştırmalar sonucunda, bir rüyanın yirmi saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü tespit etti. İşin ilginç yönü şuydu, uyanan denekler üç beş saniye süren rüyalarını saatlerce anlata biliyorlardı. Hatta bir kısmının rüyası kitap olacak uzunluktaydı.

Dr. Klein rüya süresi konusundaki araştırmalarını devam ettirdi. Bu iş üzerinde sarf ettiği pek çok mesai sonunda vardığı netice; en uzun rüyanın doksan saniyeyi geçirmediği idi. Bu konudaki çalışmaların ardı arkası kesilmedi.

Chicago Üniversitesi uzmanlarından Dr. Kleitman ve öğrencisi Aserinsky 1953 yılında geniş çapta çalışmalara başladılar. Objektif deneylerini daha sonra nörofizyolojik sahada devam ettirdiler.

Dr. Kleitman otuz yıldan beri kendisini rüyadan mahrum etme denemeleri yapmaktaydı. Fakat hiç bir zaman bir haftadan fazla tahammül gösterememişti.Otuz yıllık çalışması aradığı sonucu vermeyince başkaları üzerinde değişik denemeler yapmaya başladı. Deneyin sonunda , rüya esnasında kısa ve uzun süren süratli göz hareketlerine şahit oldu. Denemeye tabi tuttuğu kimseleri, göz hareketlerinin başladığı ve bittiği devrenin muhtelif bölümlerinde uyandırdı. Böylece her defasında kişilerin rüya görmekte olduğunu öğrenmiş oldu. Bu tespitin doğruluğunu ilim çevrelerine delilleriyle sunmak gereğini duydu. Ömrü boyunca hiç rüya görmediklerini iddia eden kimseleri toplayıp onlar üzerinde tecrübeler yaptı. Göz hareketlerinin başladığı anda uyandırdığı bu kimseler hayret ve şaşkınlık içinde ilk defa rüya gördüklerini söylediler.

Dr. Kleitman bundan şu sonucu çıkardı. Herkes rüya görmekte, fakat bazı kimseler rüyalarını hatırlayamamaktadır. Rüyanın objektif olarak en kuvvetli delili ise uyumakta olan kimsenin süratli gözhareketleridir.

3 Yorum Yapıldı

  1. Engin 20 Ekim 2019
  2. Ayşe 20 Ekim 2019
  3. tuğçe 4 Aralık 2019

Rüyanı Yaz