borçtan kurtulma duası

Borçtan Kurtulma Duası

Borçtan kurtulmak için yapılacak bir dua var mıdır?

Borçlardan kurtulmak için hadisi şerifilerde geçen şu duaları yapabilirsiniz:

1.Hadis

Ali -radıyallahu anh-‘dan rivâyet edildiğine göre sözleşmeli (anlaşmalı) bir köle gelerek; “Sözleşme (anlaşma) bedelini ödemekten aciz kaldım (ödeyemiyorum) bana yardım et!” dedi. Ali -radıyallahu anh- (ona) şöyle dedi: Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-’in bana öğretmiş olduğu duâyı sana öğreteyim mi? (Bunu okuduğun takdirde) Dağ kadar borcun olsa dahi Allah onu sana kolayca ödettirir. Şöyle duâ et: «Allâhümmekfinî bi-helâlike an harâmik ve ağninî bi-fadlike ammen sivâk» (Allah’ım! Haramlarından uzaklaştır, helâl olana kanaat ettir. Lütfunla beni kimseye muhtaç etme!)


اللهمَّ اكْفِنِي بِحَلِالِكَ عَنْ حَرَامِكَ، وأغِنِني بِفَضْلِكَ عَمَّنْ سِوَاكَ

___________________

2. Hadis

Ebû Saîd el-Hudrî (radıyallahü anh)’den nakledilmiştir ki: Resûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) bir gün mescide girdi ve orada Ensar’dan Ebû Ümâme denilen adamı görüverdi. Bunun üzerine:

” Yâ Ebâ Umâme! Namaz vakti dışında mescidde niçin oturuyorsun? dedi.

Yakama, yapışan kederler ve borçlar, (yüzünden) Ya Resûlallah! cevabını verdi.

Peygamber (sallallahü aleyhi ve sellem):

” Sana bir söz öğreteyim mi? Onu söylediğin zaman Allah (celle celâluhu) kederlerini giderir ve borcunu ödetir” buyurdu. Ebû Umâme:

Evet Ya Resûlallah, dedi. Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem):

” Sabah ve akşam Allah’ım! Gam ve kederden sana sığınırım, acz ve tenbellikten, korkaklık ve cimrilikten, borcun baskısından ve adam (düşman)lann kahrından sana sığınırım, de!” buyurdu.

Ebû Ümame dedi ki:

Bunu yaptım, hemen Allah kederimi gideıdi, borcumu ödetti.


اللَّهُمَّ إِنِّى أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْهَمِّ وَالْحَزَنِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْعَجْزِ وَالْكَسَلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنَ الْجُبْنِ وَالْبُخْلِ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ غَلَبَةِ الدَّيْنِ وَقَهْرِ الرِّجَالِ

Yazar: Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir