Anasayfa / Diyanet / Diyanet Yurtdışı Görevlendirmesi

Diyanet Yurtdışı Görevlendirmesi

Diyanet Yurtdışı Görevlendirmesi

Yurtdışı Görevlendirmesi Hakkında Herşey Bu Yazıda!

Din görevlisi olarak yurt dışına mı gitmek istiyorsunuz?

Rahat olun tam yerindesiniz.

Arkanıza yaslanın ve okumaya başlayın.

Yurtdışı din görevlisi hakkında merak ettiğiniz her şeyi detaylı bir şekilde, bütün yönleri ile tecrübelerimizden yola çıkarak sizlerle paylaşıyoruz.

Bu makalede özelde Diyanet personelinin;genelde ise bakanlıklar arası ortak kültür komisyonu kararı ile yurtdışında görevlendirilen bütün memurların merak ettiği konular ele alınacaktır.

Yurtdışı Din Hizmetlerinin Kısa Tarihçesi

Ülkemizden yurtdışına 1960 lı yıllarda ciddi bir işçi göçü yaşandı. Yurtdışına işçi olarak giden vatandaşlar Türkiyede  iş kurabilecek kadar sermayeyi kazanıp kısa süre içerisinde memleketlerine dönme hayali ile yola çıkmışlardı.

Hakikat düşündükleri gibi olmayacaktı. Haritada dahi yerini bulamayacakları hiç bilmedikleri, görmedikleri çok uzak diyarlara doğru başlayan bir yolculuktu bu. Erzurum’dan Avustralya’ya doğru yola çıkan dadaş “gardaş hele bir gidek bakah begenmezsek gış’dan sonra geri gelirik” diye ayrıldığı memleketine 25 yıl sonra geri dönebilmişti. Bu Dönüş de Sıla-ı Rahim içindi tabiki.

Gittikleri ülkelerden geri dönemeyeceklerini anlayan gurbetçiler ailelerini de yanlarına almaya başladılar. Dünyanın dört bir tarafına yerleşen gurbetçilerimiz dini vazifelerini ifa etmek için ilk önceleri kiralık mekanları daha sonraları arsa ve bina satın alarak kendi ibadethanelerini açmaya başladılar.

Mevlana Camii, Rotterdam, Hollanda

Çocuklarının batı kültüründe koybolup gitmesinden endişe eden gurbetçiler evlatlarına dini ve milli bilinç vermek için din gönüllülerine ihtiyaç duymaya başladılar. İlk zamanlarda kendi imkanları ile Türkiye’den emekli din görevlileri getirerek faaliyetlerine başlayan dernekler sonraki zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapısını çalma durumunda kaldılar.

İlk Görevliler Ne Zaman Gitti?

Diyanet’in İlk Olarak yurtdışına geçici statüde din görevlisi göndermesi, 1971 yılından itibaren Ramazan ve Kurban Bayramları ve​silesiyle başlamıştır. Daha sonra Çalışma Bakanlığınca Sosyal Yardımcı (Din Görevlisi) olarak din görevlileri Diyanet İşleri Başkanlığınca seçimleri yapılarak yurtdışına gönderilmiş, bu uygulamaya 1984 yılına kadar devam edilmiştir. Daha sonra ücretleri gurbetçilerimiz tarafından kurulun dernekler tarafından karşılanmak ve altışar aylık sürelerle azami 4 yıla kadar görev süreleri uzatılmak kaydıyla, Diyanet İşleri Başkanlığınca yurtdışına din görevlileri gönderilmiştir. Bu uygulama, Temmuz 1985’e kadar devam etmiştir.

Bu tarihten itibaren yurtdışı ücretleri Türk Kültür Varlığını Koruma ve Tanıtma Fonu’ndan karşılanarak, özel kadro ihdas edilmek suretiyle din görevlileri yurtdışına gönderilmeye başlanmıştır. Halen bu uygulama sürdürülmektedir.[1]

Diyanet; din hizmetleri müşavirliği makamında 52 ülkede, Din Hizmetleri Ataşeliği biriminde 38 ülkede ve diğer ülkelerde bulunan çeşitli seviyelerdeki personeliyle, toplam 102 ülkede hizmet etmektedir.

Yurtdışı Görevi Sınav Süreci:

Yurdışın’da görev yapmak isteyen personel sayısı çok olduğu için, görevlendirilecek personelin seçimi için sınav uygulaması yapılmaktadır.

Yazılı, sözlü ve ortak kültür komisyonu mülakatı olmak üzere 3 sınavı da başarı ile geçmeniz gerekmektedir.

Son yıllarda yurtdışı görevli seçimi için özel bir yazılı sınav yapılmamaktadır. Yurtdışı görevlendirmesine başvuracak adayların MBSTS sınavına girip yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Hangi Zaman Aralığında Sınavlar Yapılıyor?

Bu konuda kesin bir zaman dilimi olmamakla beraber son yıllardaki uygulamalara bakıldığında hemen her yıl sınav duyurusu yapıldığı görülüyor.

Yılda iki defa sınav yapıldığı zamanlar olduğu gibi, kimi zaman 2 yılda bir sınav yapıldığı da görülmüştür.

Görevli ihtiyacına göre sınav ilanı yapılmaktadır. Görevlendirilmek üzere hazırda bekleyen personel sayısı azaldıkça sınav yapılmaktadır.

Yani standart bir zaman aralığı yoktur.

Sınavdan Nasıl Haberdar Oluruz?

Haftalık olarak Diyanet İşleri Başkanlığının Web Sayfasını takip ederseniz bu tür sınavlardan haberdar olabilirsiniz. Vakit buldukça Dış İlişkiler’in duyuru sayfasını da kontrol etmenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Sınava Kimler Başvuru Yapabilir?

Sınava başvuru hakkınızın olup olmadığını, sınavın ilan duyurusundan öğrenebilirsiniz.

Başvuru için aranan şartlar genel olarak şu şekilde oluyor.

 1. Kadrolu devlet memuru olmak.
 2. Memurluk görevinde adaylığı kalkmış olmak. (Asalatin tasdiklenmesi)
 3. 4 yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak. (bu şart bazı zamanlarda 2 yıllık dini yüksek öğrenim mezunu olmak şeklinde değiştirilebiliyor.)
 4. Diyanet teşkilatında en az 3-5 ve benzeri yıl görev yapmış olmak. (Bu süreler her zaman aynı olmuyor, başkanlık görev yapma sürelerini değiştirebiliyor.)
 5. MBSTS sınavından belirlenen sınırın üzerinde puan almış olmak.( bu puan başvuru sayısına göre değişebiliyor: 70 olduğu zamanlar olduğu gibi 82’nin üzerine de çıktığı olmuştur.)
 6. Askerliği yapmış olmak yahut bu hizmetten muaf olmak.
 7. Belirtilecek tarih’ten sonra kınama ve uyarma cezası dışında ceza almamış olmak.
 8. Vücut ve akıl sağlığı 🙂 yerinde olmak.
 9. Bazı kadrolara özel şart olarak (İl müftü yardımcısı, ilçe müftüsü, şube müdürü, murakıp, ayniyat saymanı, teberrükat saymanı ve şef kadrolarında görev yapan personel) ((A) ve (B) grubu camilerde görev yapan imam-hatip ve müezzin-kayyımlar) gibi personelin Yurtdışı’nda görevlendirilmesi durumunda müktesebine uygun başka bir kadroya atanmayı kabul etmesi şeklinde.
 10. 6 aydan daha uzun süren bir kursta kursiyer olarak bulunmamak.[2]

Yukarıda yazılan şartlar hiç bir kamu ve ya özel kurum ve kuruluşu bağlamamakta olup sadece bilgilendirme amaçlı olarak yazılmıştır.

İfade edildiği gibi belirtilen şartlar tecrübelerimiz ışığında bu yazı dizisini okuyanlar için fikir vermesi açısından yazılmıştır. Güncel sınav şartları için ilgili kurumların web sayfalarını takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Mesleki Ehliyet Sınavı (MÜLAKAT)

Sınav ilan edildi ve siz gerekli olan bütün şartları taşıyorsunuz.

MBSTS sınavından da yeterli puanınız var. O halde neyi bekliyorsunuz? Mülakat için başvuru yapabilirsiniz.

“Ah bu mülakatlar yok mu! Strese girmemek elde değil.”

Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?

Diyanet ve başka kurumların mülakatına çokça katılmış birisi olarak acizane bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

1-Mülakat Öncesi Hazırlıklar:

 • Yazılı sınavdan ortalamanın üstünde bir puan aldıysanız gerekli bilgi seviyeniz iyi demektir.
 • Yazılı puanınız barajın hemen üstünde veya baraj puanına eşit ise sınav konularını tekrar etmekte fayda var.
 • Mülakatlar Ankara’da yapıldığı için şehir dışından sınava katılacak adaylar bir gün öncesinden Ankara’da olacak şekilde seyahat planlaması yapmalıdır.
 • Mülakat günü iyice istirahat edip sınava dinç bir şekilde hazır olunmalıdır.
 • Saç, sakal tıraşı yapılmalıdır.
 • Nişanlısını ilk defa görmeye gidecek evlenme adayı gibi olunmalı. Şık bir takım elbise giyilmeli. Komisyonun karşısına filinta gibi çıkmalısınız. (Kadın adaylar sade ve gösterişten uzak fakat asil bir kıyafet giymeli)

Bu madde üzerinde durmakta fayda var.

“Diyanet mülakatlarında kaportaya çok önem veriliyor.”

İnsanlar kıyafetleriyle karşılanırlar, bilgileriyle ağırlanırlar, ahlaklarıyla uğurlanırlar.” diye güzel bir söz var.

Bu tür mülakatlara pejmürde bir kıyafetle, saç sakal birbirine karışmış, ayakkabılar en son 6 ay önce boyanmış vesaire şeklinde girerseniz komisyon üzerindeki ilk intibanız “sıfır” bile olmaz.
Artık eksi kaçtan başlarsınız bilemem.

 • Mülakat öncesi sınav yerine erken gitmekte fayda var. Mülakata geç kalmak sizi strese sokabilir. Ayrıca sizden önce sınava giren adayları yakalayıp kulis yapma şansınız olur.
 • Mülakat stresini yatıştırmak için kahve, çikolata, kahve aromalı şeker vesaire iyi gelecektir.
 • Mülakata abdestli girmeyi unutmayın.
 • Bunu üzülerek yazmak durumundayım. Kusura bakmasın kimse. Lütfen referans (torpil) arayışına girmeyin. Kendinize güvenin. Eğer hak ediyorsanız zaten kazanırsınız. Şayet hak etmiyorsanız başkalarının hakkını gasp etmeyin.

2-Mülakat Esnasında Dikkat Edilecek Hususlar:

 • Dünyanın en sakin insanı benim edasıyla mülakata girin. “demesi kolay tabi

Komisyon üyelerinin sizin gibi bir insan olduğunu unutmayın.
Bu mülakata daha sonra tekrar girme şansınız olduğunu hatırlayın. “Dünyanın sonu değil ya olmazsa bir daha gireriz, tekrar deneriz şeklinde kendinizi sakinleştirin.

 • İçeri girdiğinizde komisyon üyelerini selamlamayı unutmayın.
 • Yerinize oturmak için izin istemeniz kibarca bir davranış olacaktır.
 • Sakin ve vakur bir duruş sergileyin.
 • Kendinizi tanıtmanız istendiğinde fazla uzatmadan bir kaç cümleyle kendinizi tanıtınız.
 • Komisyon üyelerine hitap ederken “efendim” şeklinde hitap etmeniz ne kadar kibar olduğunuzu göstermeye yetecektir.
 • Hangi komisyon üyesi ile diyalog kuruyorsanız onunla olan göz temasınızı bozmayın. Sağa-sola, yukarı-aşağı şeklindeki bakışlardan kaçının.
 • Konuşurken çok alçak yada rahatsız edecek derecede çok yüksek sesle konuşmayın.
 • Soruları cevaplarken kendinizden emin bir şekilde cevap veriniz.
 • Cevabını tam olarak bilmediğiniz bir soru ile karşılaşabilirsiniz. Heyecanlanmayın, bir kaç kelimeyle de olsa cevaplamaya çalışın. Bir fikriniz yoksa bir şeyler söyleyeceğim diye saçmalamaya gerek yok. 🙂 hatırlaya-madığınızı söyleyin.
 • Diliniz damağınız kuruyacak hale geldiyseniz masanızda bulunan sudan biraz için. Suyu içerken geçen vakitte ortam biraz değişmiş olacaktır.
 • Bazı Mülakatlarda sınav icabı adayın sabrını ölçmek için komisyon üyelerince bazı terslenmeler olabilmektedir.

Örnek Olarak:
“-Sınava nasıl hazırlandın hiç çalışmamışsın.”
“-Hiç bir şey bilmiyorsun”
“-Bu görevi hak etmiyorsun” vesaire şeklinde moral bozucu ifadeler karşısında sakinliğinizi koruyun. Hiç kızmadan; bu durumun bir insanlık hali olduğunu, sınav ortamında bu tür şeylerin normal olduğunu söyleyin.

 • Komisyon üyeleri ile iddialaşmaya gitmeyin.
 • Komisyon üyeleri ile tartışma ortamına girmeyin. Onlar sizi bu ortama çekecek olsa bile siz bundan uzak durun ve sakinliğinizi bozmayın.

Yurtdışı Mülakatında Neler Soruluyor?

(Makale Devam Edecek)

Ne kadar dikkat edersek edelim mutlaka kaçırdığımız ayrıntılar olacaktır. Eksik noktalara katkı sağlamak için sizler de tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Açıklanmasını istediğiniz başka şeyler varsa onları da aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Dip Notlar:
[1] http://disiliskiler.diyanet.gov.tr/sayfa/53/tanitim
[2] http://disiliskiler.diyanet.gov.tr

Hakkında Yönetici

7 Yorumlar

 1. Güzel bir yazı dizisi olacağa benziyor. Devamını merakla bekliyorum.

 2. Yurt dışı maaşları hakkında da bilgi verirseniz çok iyi olacak.

  • Diyanet Yurt Dışı görevlendirmesi hakkında bütün merak edilenler yazılacaktır.
   Süreci en başından ele alıp yazmaya başladık. Yurt dışı maaşlarını ilgili bölüm geldiğinde verecez.
   Takipte kalın.

 3. Diyanet Yurt dışı sınavı için mülakata girecek arkadaşlara tavsiyem,
  1-Ülke başkentlerine, Avrupa birliğine üye olan ülkelere vesaire göz atmaları olacak.
  2-Ayrıca uluslar arası teşkilatlar ve görevlerini de gözden geçirin.
  3-Hangi Avrupa ülkesinde hangi hristiyan mezhebinin çoğunlukta olduğu da sorulabilir. Hiristiyan Mezhep haritasına göz atmakta fayda var. Hangi ülkeler katolik, hangileri Protestan, hangileri Ortadoks şeklinde.
  4-Diyanet Yurt dışı teşkilatı ile alakalı sorularda gelebilir.
  Aklımda kalanlar bunlar.

 4. 2018 yurt dışı sınavı ilanı yayınlandı.
  Hayırlı olsun.
  Sayın yönetici eksik konuları bir an evvel tamamlasanız iyi olacaktır. Özellikle Mülakat ta neler soruyorlar çok merak konusu.
  Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.