Rabbena la tuziğ kulubena
Rabbena la tuziğ kulubena

Rabbena la tuziğ kulubena | Ali İmran suresi 8. ayet

Rabbena la tuziğ kulubena ba’de iz hedeytena veheb lena min ledunke rahmeh, inneke entel vehhab.

Ali İmran suresi 8. ayet Meali

(Onlar şöyle yakarırlar): “Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.”

Ali İmran suresi 8. ayetin Tefsiri

Önceki ayette Allah’ın bildirdiği şeylere mutlak bir teslimiyetle inanan müminler övüldükten sonra, burada onların içtenlikle dua etmeleri ve hidayete ulaşmanın, hidayette kalmanın sadece Allah’ın lütfuyla mümkün olduğuna inanmaları gerektiği vurgulanmaktadır. Bazı yorumculara göre, yüce Allah önceki ayette iki zıt tutumu ele aldıktan sonra, müminlerin doğru yolda kalabilmek için nasıl dua etmeleri gerektiğini öğretmektedir.

Kalbin imana veya küfre yönelişi, bir sebep ve iradeye dayalıdır. Ehl-i sünnet’e göre, insanın dünya hayatında bulunduğu sınavda cüz’i iradesini nasıl kullandığı, kişisel sorumluluğu açısından önemlidir. Ancak sonuçları yaratan küllî irade yalnızca Allah’a aittir. Eğer kişinin her sonucu kendi iradesiyle kontrol edebileceği düşünülürse, ibadet ve dua etmenin anlamı kaybolur ve insanlar hidayeti kendi gücüyle elde edebilecekleri bir şey olarak görürler. Bu nedenle ayette hidayetin yüce Allah tarafından verildiği vurgulanmaktadır. Ayrıca, Hz. Peygamber’in “Ey kalplerin sahibi Allah’ım, kalbimi senin dinin üzerinde sabit kıl!” şeklinde dua ettiği ve ardından bu ayeti okuduğu rivayet edilmektedir. Ayrıca, ayetten anlaşıldığı gibi gerçek kulluk, sadece Allah’ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmakla sınırlı değildir; aynı zamanda kişinin her an Allah’ın lütfuna muhtaç olduğunun bilincinde olması ve bu bilinçle görevlerini yerine getirmesi anlamına gelir.

Rabbena la tuziğ kulubena ayetinin Fazileti

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) sık sık okuduğu ve tüm ashabına okumasını tavsiye ettiği kalp kaymasına karşı okunacak dua. İmansızlıktan korunmak için, kalp kaymasına karşı okunacak duanın Arapçası, Türkçe okunuşu ve anlamı.

Ali İmran 8. ayet:

Arapçası:

رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

Türkçe Okunuşu:

Rabbenâ lâ tuziğ kulûbenâ ba’de iz hedeytenâ veheb lenâ min ledunke rahmeh(rahmeten), inneke entel vehhâb(vehhâbu).

Anlamı:

“Rabbimiz! Bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi eğriltme. Bize katından bir rahmet bahşet. Şüphesiz sen çok bahşedensin.”

Yazar: Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir