Sofra Duası

Sofra Duası
Sofra Duası

Sofra Duası

Sofra Duası öğrenmek isteyenler için Resulullah’ın dilinden Türkçe Arapça beraber  Sofra ve Yemek Duası metinlerini bu yazımızda bir araya getirdik. Sofra Duası Diyanet 4-6 yaş kurs öğrencileri için  de kolay ezberlenebilir halde hazırlandı. Uzun Sofra Duaları arayanlar için de En Güzel Sofra Duası bu yazı içinde istifadenize sunulmuştur.

Yeme içme, canlıların hayatını devam ettirebilmesi için kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Müslümanların her davranışını İslam ölçüsüne göre dizayn eden Peygamberimiz, sofra kurallarıyla ilgili yaptığı tavsiyelerle, yeme içme kültürünü yeniden tesis etmiştir.

Hz. Peygamber, ellerini yıkar, sofraya oturur ve besmele ile yemeğe başlardı. Allah Resulü bütün nimetleri bizlere ihsan edenin Cenabı Hak olduğu şuuru ile şükrederek yemeğini yerdi. Bunun için her hayırlı işin başı olan “besmele” ile Allah’ı anarak yemeğe başlamıştır.

Bu konu ile alakalı olarak Peygamberimiz Şöyle buyurmuştur:

إِذَا دَخَلَ الرَّجُلُ بَيْتَهُ فَذَكَرَ اللَّهَ عِنْدَ دُخُولِهِ وَعِنْدَ طَعَامِهِ قَالَ الشَّيْطَانُ لاَ مَبِيتَ لَكُمْ وَلاَ عَشَاءَ . وَإِذَا دَخَلَ فَلَمْ يَذْكُرِ اللَّهَ عِنْدَ دُخُولِهِ قَالَ الشَّيْطَانُ أَدْرَكْتُمُ الْمَبِيتَ . وَإِذَا لَمْ يَذْكُرِ اللَّهَ عِنْدَ طَعَامِهِ قَالَ أَدْرَكْتُمُ الْمَبِيتَ وَالْعَشَاءَ

“Bir kimse evine girerken ve yemek yerken besmele çekerse şeytan, arkadaşlarına, “Burada sizin için barınak da yok, yiyecek de yok!” der. Eğer o kimse evine girerken besmele çekmezse şeytan, “Barınacak yeri buldunuz.” der. Yemek yerken besmele çekmezse, “Hem kalacak yer hem de yiyecek buldunuz.” der.” buyurmuştur.(Müslim, Eşribe, 103) 

Sofrada yemeğe Besmele ile (Allah’ı anarak) başlayan Hz. Peygamber, yemek bittikten sonra da şu ifadelerle Allah”a hamdü sena ederdi:


الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى أَطْعَمَنَا وَسَقَانَا وَجَعَلَنَا مُسْلِمِينَ

“Elhamdülillâhi”llezî et”amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn.” (Bizi yediren, bizi içiren ve bizim Müslüman yapan Allah”a hamdolsun.) (Ebû Dâvûd, Et’ıme, 52)

Şu şekilde dua ettiği de olurdu:

الْحَمْدُ لِلَّهِ كَثِيرًا طَيِّبًا مُبَارَكًا فِيهِ ، غَيْرَ مَكْفِىٍّ ، وَلاَ مُوَدَّعٍ وَلاَ مُسْتَغْنًى عَنْهُ ، رَبَّنَا 

“Elhamdülillâhi kesîran tayyiben mübâreken fîhi, ğayra mekfiyyin ve lâ müveddein ve lâ müstağnen anhü, Rabbenâ!” (Güzel ve bereket dilekleriyle dolu, ama bir o kadar yetersiz olan ve dilimizden düşürmediğimiz, vazgeçemediğimiz tüm övgülerle sana çokça hamdediyoruz ey Rabbimiz!) (Buhârî, Et’ıme, 54)

Sofra Duasi Diyanet
Sofra Duasi

Bazen de şöyle dua ediyordu:

أَفْطَرَ عِنْدَكُمُ الصَّائِمُونَ وَأَكَلَ طَعَامَكُمُ الأَبْرَارُ وَصَلَّتْ عَلَيْكُمُ الْمَلاَئِكَةُ 

“Eftara ındekümü”s-sâimûn ve ekele taâmekümü”l-ebrâr ve sallet aleykümü”l-melâike.” (Oruçlular sizin yanınızda iftar etsinler, iyiler sizin yemeklerinizden yesinler, melekler de size selâm ve dua etsinler.) (Ebû Dâvûd, Et’ıme, 54)

Yine kişinin yemekten sonra söylediğinde günahlarının bağışlanacağını bildirdiği dualardan birisi de şu şekildeydi:


الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِى أَطْعَمَنِى هَذَا الطَّعَامَ وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّى وَلاَ قُوَّةٍ 

“Elhamdülillâhi”llezî et”amenî hâze”t-taâme ve razekanîhi min ğayri havlin minnî velâ kuvvetin.” (Beni yediren, ben güç ve kuvvet sarf etmediğim hâlde, bana bu rızkı veren Allah”a hamdolsun.) (Ebû Dâvûd, Libâs, 1)

Görüldüğü gibi bu dualar, Allah”a şükür içermektedir. Bu sebeple uzunca dua yapılmasa bile en azından “Elhamdülillâh” diyerek verdiği nimetlerden dolayı Yüce Yaratıcı”ya şükredip minnettar olmak gerekir. Allah Resûlü de bu durumu şöyle bildirmiştir:

 إِنَّ اللَّهَ لَيَرْضَى عَنِ الْعَبْدِ أَنْ يَأْكُلَ الأَكْلَةَ فَيَحْمَدَهُ عَلَيْهَا أَوْ يَشْرَبَ الشَّرْبَةَ فَيَحْمَدَهُ عَلَيْهَا

Kulun, yemeğini yedikten sonra veya içeceği şeyi içtikten sonra O”na hamdetmesi, Allah”ın hoşuna gider.

Size Özel Seçtiğimiz İçerik: YATMADAN ÖNCE DUA

Sofra Duası Diyanet

Elhamdülillahillezi et amena ve sekana ve cealena minel müslimin.
Bizleri yokken vareden, bizleri yedirip-içiren Yüce Rabbimize hamdolsun,
Kâinatın efendisi sevgili peygamberimize salât ve selâm olsun.
Mağfiret ve rahmet bütün Müslümanların üzerine olsun.
Ya Rabbi! rızık ve nimet veren sensin! Sen kapına yönelenleri boş çevirmezsin.
Biz aciz kullarız, Senin sonsuz ikram ve ihsanına muhtacız.
Bizlere dünya ve âhirette güzel nimetler ihsan eyle!
Ey güzel Rabbimiz! Bu dünyada bize tattırdığın nimetlerinin daha güzellerini cennetinde de yemeyi bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! bu helâl gıdaların şükrünü eda edebilmeyi ve Sana kullukta bulunabilmeyi bizlere nasip eyle!
Ya Rabbi! Bu sofranın hazırlanmasında emeği geçenlerin kazançlarına bereket, kendilerine sağlık huzur ve mutluluk ihsan eyle!
Âilelerinden âhirete göç edenlere ve geçmişlerimize merhamet eyle!
Ya Rabbi! Bizleri, mümin kardeşlerimizi ve tüm insanlığı her türlü kaza, bela, afet ve musîbetlerden muhafaza eyle!
Barış ve esenlik dolu bir dünyada yaşayabilmemizi bizlere lutfeyle!
Amin ve selâmünalel-mürselînvel-hamdülillâhirabbil-âlemînel-Fatiha.

Türkçe Sofra Duası Diyanet
Sofra Duası Diyanet

Uzun Sofra Duaları

اَلْحَمْدُ لِلهْ الَّذِ ي اَطْعَمَنَا وَ سَقَانَا وَ اَشْبَعَنَا وَاَرْوَانَا وَ كَفَانَا وَآوَانَا مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ وَلاَ قُوَّتَ مِنَّا وَكَمْ مِمَّنْ لاَ كَافِيَ لَهُ وَلاَ مَأْوَا 

اَلْحَمْدُ لِلهْ الَّذِي اَنْعَمَ عَلَيْنَا وَاَفْضَلَ وَجَعَلَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينْ *

اَلْحَمْدُ لِلهْ الَّذِي اَسْبَغَ عَلَيْنَا نِعَمَهُ ظَاهِرَةً وَ بَاطِنَهْ *

اَلْحَمْدُ لِلهْ حَمْدًا يُوَافِي نِعَمَهُ وَ يُكَافِي مَزيدَهْ *

اَلَّلهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ النَّارْ وَحْفَظْنَا عَنْ شُرُورِ اْلاَشْرَارْ وَاَلْحِقْنَا بِعِبَادِكَ اْلاَ بْرَاربِجَاهِ النَّبِيِّ الْمُخْتَارْ عِنْدَكَ وَاَلِهِ اْلاَخْيَارْ *

اَلَّلهُمَّ اِنَّا نَسْئَلُكَ تَمَامَ النِّعْمَهْ وَدَوَامَ الْعَافِيَهْ وَحُسْنَ الْخاَتِمَهْ *

اِلَي شَرَفِ النَّبِيِّ وَ آلِهِ وَاَصْحَابِهِ وَمَشَايِخِنِا الْكَافَّه وَ اِلَى رُوحَانِيَةِ شَيْخِنَا وَ قِبْلَةِ قُلُوبِنَا وَ مُعَلِّمُنَا الْحَاجْ اِمَام مَحْمُودْ الرَّبّانِي الْفَاتِحَة

Elhamdülillah sümme ve sümme Elhamdülillah.

Elhamdülillahillezi et’amena ve sekana ve eşbeana ve ervana vê kefana ve avana min ğayri havlin vela kuvvete minna ve kemmimmen la kafiye lehü vela meva.

Elhamdülillahillezii en’ame aleyna ve efdale ve cealena minel müslimiiin. Elhamdüllillahillezi esbeğa aleyna niamehü zahiraten ve batineh .

Elhamdülillahi hamden yüvafi niamehü ve yükafi mezideh. Allahümme ecirna minennaar vehfazna an şürûril eşrar ve elhıkna bi ibadikel ebrar bi cahinnebiyyil muhtar indeke ve alihil ahyar.

Allahümme inna neselüke temamennimeh ve devamel afiyeh ve hüsnel hatimeh İla şerefinnebiyyi ve âlihi ve eshabihi ve me şayihina elkaffeh ve ila ruhaniyeti şeyhina ve kıbleti kulubina ve muallimina el hac imam Mahmud errabbani el fatiha..

Arapça Sofra Duasi

Arapça Sofra Duasi
Arapça Sofra Duası Ezberle

Yazar: Yönetici

Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.