Yemek Duası Elhamdülillah Elhamdülillah Elhamdülillahillezi et’amena ve segana Türkçe
Yemek Duası Elhamdülillah Elhamdülillah Elhamdülillahillezi et’amena ve segana Türkçe

Yemek Duası Elhamdülillah Elhamdülillah Elhamdülillahillezi et’amena ve segana Türkçe

Yemek duası, yemek yerken Allah’a şükretmek ve O’ndan bereket dilemek için yapılan dua olarak bilinir. Türkçe yemek duası genellikle kişinin isteğine göre farklılık gösterebilir, ancak aşağıda yaygın olarak kullanılan bir örnek bulunmaktadır:

Bismillahirrahmanirrahim,

Elhamdülillâh , Elhamdülillâh, Elhamdülillâhillezî et’amenâ , vesegânâ,ve cealenâ minel müslimîn.
Elhamdülillâhirabbil âlemîn.

Nimeti Celilullah Bereketi Halilullah Şefaat Ya Rasülullah Bismillahi açtır Allah’ım Nimeti taştır Allah’ım Cemaline ulaştır Allah’ım Mekke Medineyi dolaştır Allah’ım Bu sofralar nurdur Kaza belaları Geri durdur Allah’ım Bu sofralar Mamurdur Bu sofralarda; Halilibrahim bereketi Bulundur Allah’ım Artsın Eksilmesin Taşsın Dökülmesin Bu sofranın sahibi Yokluk kıtlık Görmesin Allah’ım Yiyenlere helal,Yedirenlere hayır ,hasenat Olması için;Ölmüşlerimizin ruhu için, Allah Rızası için… El-Fatiha

Yemek duasının meali:
MANASI :

Hamd Allaha mahsustur. ( 3 kere )

Hamd bizi doyuran, içiren, ve bizi müslümanlardan eyleyen Allah’a mahsustur.

Hamd alemlerin rabbi olan Allah’a mahsustur. Salatu selam efendimiz Muhammed s.a.v. ile O´nun al ve ashabinin  üzerine olsun.

Bizi afv eyle , bizi magfiret eyle , bize rahmet eyle ( Allahim ).

Sen bizim mevlamızsın; kafir kavimler üzerine- galib gelmemiz icin – bize yardim eyle.( 3 kere )

Allah’ım rızkın ve fetihlerin her ceşidinin adedi kadar, Efendimiz Muhammed Mustafa´ya s.a.v. rahmet eyle

“Allah’ım, Senin rızan için yemek yiyoruz. Senin lütfunla besleniyoruz. Bize verdiğin her nimet için sana şükrediyoruz. Bize sağlık, kuvvet ve bereket ver. Amin.”

Tabii ki, bu sadece bir örnek. Bazı insanlar dua sırasında kişisel ifadeler kullanmayı tercih edebilirler. Önemli olan, yemek duasının içten ve samimi bir şekilde yapılmasıdır. Yemeklerin nimet olduğunu hatırlamak ve bu nimetler için şükretmek önemlidir.

Ayrıca, yemek duasını İslam dinindeki geleneklere uygun olarak yapmak istiyorsanız, İslam alimlerinin tavsiyelerine ve önerilerine uymak önemlidir. Bu konuda bir yerel cami veya dini liderden bilgi alabilirsiniz.

Yazar: Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir