Gusül abdesti saç yıkamadan olur mu

Gusül abdesti saç yıkamadan olur mu

Gusül abdesti saç yıkamadan olur mu, Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı?

Gusül abdesti, İslam’da cinsel ilişki, cünüp olma veya cünüplük hallerinden ve saireden dolayı gerekli olan bir tür abdesttir. Gusül abdesti almak için belirli şartlar vardır, ve saç yıkamak da bu şartlar arasında yer alır.

Hanefi mezhebine göre, gusül abdesti almak için saçların köklerine kadar yıkanması gerekir. Genel olarak gusül abdestinin, vücudun tamamının su ile yıkanması gerektiği konusunda ittifak vardır.

Soru:

Selam, Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı, Yoksa Gusül abdesti saçı ıslatmadan olabilir mi? Gusül abdesti alırken saç yıkamak zorunlu mu? Gusül abdestinde saç yıkamak gereklidir mi?

Cevap:

Merhaba, gusül abdesti ile ilgili ayeti incelediğimizde (Maide 5/6), vücudun tamamının kuru yer bırakılmadan yıkanması gerektiğini görmekteyiz. Hanefi mezhebine göre, ağız ve burnun içi de bu kapsama dahildir. Dolayısıyla, gusül abdestinin geçerli sayılabilmesi için ağız ve burnun içiyle birlikte vücudun tamamının kuru yer bırakılmadan yıkanması gerekmektedir.

Saç, sakal, bıyık ve kaşların yıkanması, suyun diplerine ulaşması önemlidir. Kadınlar için, örgülü olmayan saçların yıkanması ve saç diplerine suyun ulaştırılması gerekmektedir. Örgülü saçın çözülmesi şart değildir; sadece saç diplerine suyun ulaştırılması yeterlidir.

Dolayısıyla, “Gusül Abdesti Alırken Saçlar Islanmalı mı ve Gusül abdesti saç yıkamadan olur mu?” sorularına verilecek cevap: Gusül Abdesti alırken saçlar yıkanmalıdır

Yazar: Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir