27 Dil Bilen Meşhur Profesör Fuat Sezgin Vefat Etti

Dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti.


Ünlü Profesör Fuat Sezgin hayatını kaybetti

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 94 yaşında hayatını kaybetti.

İslam ilim Tarihi Araştırmaları Vakfı idare Kurulu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mecit Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Sezgin’in sıhhat sorunları sebebiyle rehabilitasyon gördüğü hastanede yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sezgin için yarın öğle namazını müteakip Fatih Camisi’nde cenaze töreni düzenleneceğini ifade eden Çetinkaya, “Böyle kıymetli bir ilim adamın hangi yaşta olursa olsun vefatından fazla üzüntü duyuyorum. Çok kıymetli bir ilim insanıydı. Türkiye’ye bedeli biçilmeyen bir kütüphane ve müze bağışladı.” Diye konuştu.

FUAT SEZGİN KİMDİR?

Bitlis’te 24 Ekim 1924’te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum’da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943’te İstanbul’a geldi.

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde alanında en tanınmış deneyimlilerden Alman şarkiyatçı Helmut Ritter’in öğrencisi olan Sezgin, Ritter’in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi.

Sezgin, 1951’de İstanbul Üniversitesi edebiyat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

“Buhari’nin Kaynakları” konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954’te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe mühim bir yere sahip olan Buhari’nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı.

Fuat Sezgin’in, “Buhari’nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar” adındaki takdim tezi 1956’da yayımlandı.

Sezgin, Türkiye’de 1960’ta askeri darbenin iktidara getirdiği devlet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Türkiye’yi terk ederek Frankfurt Üniversitesi’nde çalışmalarına devam etti.

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965’te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften’a sunan ve bir sene sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı sene kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin’in kızı Hilal, 1970’te dünyaya geldi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı yapıt olan Arap-İslam bilim Tarihi’nin ilk cildini, 1967’de tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. Cildini yazıyordu.

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu.

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’nin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2010’da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi içerisinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam ilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 seneninde faaliyetlerine başladı.

Uluslararası bir çok akademinin mensubu da olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, hayatı süresince Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda mühim ödül ve nişana layık görüldü.

Fuat Sezgin ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından Sezgin’e fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynak: AA

Yazar: Yönetici

Yönetici

3 Yorumlar

 1. Avatar

  Değerli Bilim Adamı Fuat Sezgin çok kıymetli sadakayı cariyeler bıraktı.
  Allah rahmet eylesin.

 2. Avatar

  Fuat sezgin büyük bir hocaydı.
  27 dil bilen meşhur islam bilim tarihçisi.
  Allah rahmet eylesin.

 3. Avatar

  Fuat sezgin çok kıymetli bir ilim adamıydı. Çok büyük bir kayı.
  Allah Rahmet Eylesin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.