Ölen kimsenin ruhu mezarına gelenleri görebilir mi?

Ölen kimsenin ruhu mezarına gelenleri görebilir mi?

Ölülerin ruhları dünyayla irtibat kurabilir mi; mezarına gelenleri görebilir mi?

Bedenler genellikle çürüyüp toprak olurken, ruhlar baki kaldığı için “ruhlar âlemi” olarak adlandırılan ölümden sonraki yaşam, gizemli bir konu olarak kabul edilir. Hayatta olan insanlar ve berzah âlemine göç etmiş kişiler, farklı âlemlerde bulunurlar.

Berzah âlemi sakinleri, kendi yaşamlarına sahiptirler ve orada lezzetleri, elemleri, ferah ve sevinçleri deneyimlerler. Ancak hala dünya âlemine ait olanlar, ruhun bedenin ardından neler yaşadığını ve neler hissettiğini, normal duyularıyla algılayamazlar. Bu gerçeği sadece ilahi bilgilere sahip olan Peygamberimizden öğrenirler.

Mümin ruhların, berzah âleminde birbirleriyle iletişim kurduklarını Peygamberimizin hadislerinden anlayabiliriz. Ayrıca, ölenlerin yaşayanlardan haber aldığı ve kabirlerini ziyaret eden insanları gördükleriyle ilgili rivayetler de mevcuttur. Ruhların, kendilerine yapılan duaları ve manevi hediyeleri kimlerin gönderdiğini anlayabilecekleri söylenir. Mümin ruhlar, nimet içinde oldukları ve özgür oldukları için serbestçe dolaşabilirler. Ancak kâfirlerin ruhları ve ağırlıklı günahkar müminlerin ruhları ceza içinde bulunurlar.

Ölüler için Kur’an okunduğu zaman, onların evine gelmeleri mümkün olabilir, ancak bu her ölü için geçerli değildir ve kişiye özgü bir durumdur.

Yazar: Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir