Sübhaneke Duası Türkçe - Arapça

Sübhaneke Duası Türkçe Arapça Yazılışı ve Okunuşu

Sübhâneke Duası

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), namaza başlayınca “sübhâneke” duasını okumuştur. Bizler de Peygamberimizin sünneti olan bu duayı her namaz kıldığımızda okuruz.

Sübhaneke Duası Arapça Yazılışı

اللَّهُ أَكْبَ سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ وَتَبَارَكَ اسْمُكَ وَتَعَالَى جَدُّكَ وَجَلَّ ثَنَآئُك وَلاَ إِلَهَ غَيْرُكَ 

Sübahneke Duası Türkçe Okunuşu:

“Sübhanekellâhümme ve bi hamdik ve tebâra-kesmük. Ve te’alâ ceddük. (ve celle senâük – bu kısım; cenaze namazında okunur). Ve lâ ilâhe ğayrük.”

Sübhaneke Duası Anlamı:

“Allah’ım! Sen eksik sıfatlardan pak ve uzaksın. Seni daima böyle tenzih eder ve överim. Senin adın mübarektir. Varlığın her şeyden üstündür, şanın yücedir. Senden başka ilah yoktur.” (Ebû Davud, Salât, 122; Tirmizi, Salât, 179)
“Ve celle senâük” cümlesi cenaze namazında okunur.

Namaz Kılarken “Sübhâneke” duasından sonra euzü ve besmele çekilir, “Fâtiha” sûresi, farz namazların ilk iki rekatında, sünnet ve vacip namazların tamamında Fâtiha sûresinden sonra bir sûre veya uzunca bir ayet veya üç kısa ayet okunur.

Sübhaneke Duasını 6 dakikada Ezberletiyoruz

Hafızların ezber tekniğiyle doğru bir şekilde yanlışsız olarak Sübhaneke duasını Hafız Yasin Hocamızın güzel sesi eşliğinde ezberlemek için videoyu izleyin.

Yazar: Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir